Używamy cookies i podobnych technologii w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że ciasteczka będą umieszczane w Twoim urządzeniu elektronicznym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Gmina Nowa Karczma
 
Wyszukaj w serwisie
 
 
 
 

 
Strona główna

 

Gmina Nowa Karczma

Menu podmiotowe







Statut Gminy Nowa Karczma


Informację udostępniono: 13.07.2006 13:12
Ostatnia aktualizacja: 13.07.2006 13:12


Poza obowiązkami i uprawnieniami określonymi w ustawie radny może :
a)       domagać się wniesienia pod obrady rady spraw wynikających z postulatów i wniosków wyborców,
b)       podejmować działania i składać wnioski w organach i jednostkach organizacyjnych na terenie gminy,
c)       żądać pomocy wójta i urzędu w sprawach wynikających z działalności radnego, a szczególności informacji o planach i realizacji budżetowo - gospodarczych, wydanych rozstrzygnięciach i decyzjach dotyczących mieszkańców, a także okazania dokumentów znajdujących się w posiadaniu urzędu, jeżeli prawo tego nie zabrania.
 
§ 34
 
1.     Za udział w pracach rady oraz w posiedzeniach komisji na zasadach społecznych radnemu przysługuje zwrot kosztów podróży służbowych i diety wg zasad określonych w odrębnej uchwale rady.
2.     Należności, o których mowa w ust. 1 przysługujące przewodniczącemu i wiceprzewodniczącym mogą być zryczałtowane uchwałą rady.
3.     Przewodniczący organu wykonawczego jednostki pomocniczej za udział w pracach rady może otrzymać zwrot kosztów podróży oraz dietę na zasadach określonych odrębną uchwałą
 
§ 35
 
1.     Obsługę techniczno - organizacyjną rady, komisji oraz radnych sprawuje wójt.
2.     Szczegółową organizację wewnętrzną oraz tryb pracy rady i jej organów zawiera regulamin rady gminy stanowiący załącznik nr 4 do niniejszego Statutu.
 
§ 36
 
1.     Uchwała rady gminy w sprawie nieudzielenia wójtowi absolutorium jest równoznaczna z podjęciem inicjatywy przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania wójta.
2.     Uchwałę w sprawie absolutorium rada gminy podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady gminy. Odrzucenie w głosowaniu uchwały o udzieleniu absolutorium jest jednoznaczne z przyjęciem uchwały o nieudzieleniu absolutorium.
3.     Rada gminy może podjąć uchwałę o przeprowadzaniu referendum w sprawie odwołania wójta z przyczyny określonej powyżej na sesji zwołanej nie wcześniej niż po upływie 14-tu dni od dnia podjęcia uchwały w sprawie nieudzielenia wójtowi absolutorium, po zapoznaniu się z opiniami komisji rewizyjnej i regionalnej izby obrachunkowej oraz z uchwałą regionalnej izby obrachunkowej w sprawie uchwały rady gminy o nieudzieleniu absolutorium i po wysłuchaniu wyjaśnień wójta.
4.     Rada gminy może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta z przyczyny innej niż nieudzielenie wójtowi absolutorium jedynie na wniosek ¼ ustawowego składu rady w trybie określonym ustawą.
 
§ 37
 
                Wójt wykonuje swoje zadania przy pomocy urzędu gminy. Organizację i zasady funkcjonowania urzędu określa regulamin organizacyjny urzędu nadany przez wójta w drodze zarządzenia.
 
§ 38
 
1.     Wójt wykonuje uchwały rady i zadania gminy określone przepisami prawa.
2.     W realizacji zadań własnych gminy wójt podlega wyłącznie radzie gminy.
 
§ 39
 
                Pracownikami samorządowymi zatrudnionymi w urzędzie gminy oraz jednostkach administracyjnych gminy są osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy na podstawie:
a)     wyboru - wójt,
b)    powołania – zastępca wójta, sekretarz, skarbnik gminy,
c)     mianowania oraz umowy o pracę pozostali pracownicy.
 
§ 40
 
1.     Ustalenie wynagrodzenia dla wójta dokonuje rada w drodze uchwały.
2.     Czynności w pozostałych sprawach z zakresu prawa pracy wobec wójta dokonuje przewodniczący rady.
 
§ 41
 
a)       Oświadczenia woli w imieniu gminy w zakresie zarządu mieniem składa jednoosobowo wójt, albo działający na podstawie jego upoważnienia zastępca wójta samodzielnie albo wraz z inną upoważnioną przez wójta osobą.
b)       Jeżeli czynność prawna może spowodować powstanie zobowiązań pieniężnych, do jej skuteczności potrzebna jest kontrasygnata skarbnika gminy lub osoby przez niego upoważnionej.
 
§ 42
 
1.     Sekretarz zapewnia sprawne funkcjonowanie urzędu oraz organizuje pracę urzędu. Prowadzi sprawy gminy powierzone przez wójta.
2.     Skarbnik wykonuje funkcję głównego księgowego budżetu.
3.     Szczególne zasady podziału zadań i kompetencji pomiędzy kierownictwo urzędu określa regulamin organizacyjny urzędu gminy.
 
Rozdział V
Zasady i tryb przeprowadzania referendum
 
§ 43
 
1.     O najistotniejszych sprawach gminy decydują jej mieszkańcy w formie referendum.
2.     Referendum może być zwołane w każdej sprawie ważnej dla gminy.
3.     Do wyłącznej właściwości referendum należy podejmowanie rozstrzygnięć w sprawach:
a)       samoopodatkowanie mieszkańców na cele publiczne,
b)       odwołania organów gminy przed upływem kadencji.
 
§ 44
 
                Referendum polega na udzieleniu pozytywnej lub negatywnej odpowiedzi na postawione pytanie, przedstawione na urzędowej karcie do głosowania, albo na dokonaniu wyboru pomiędzy zaproponowanymi wariantami.
 
§ 45
 
                W referendum mogą brać udział wyłącznie mieszkańcy gminy posiadający czynne prawo wyborcze.
 
§ 46
 
1.     Referendum przeprowadza rada z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej 1/10 mieszkańców uprawnionych do głosowania.
2.     Referendum jest ważne, jeżeli wzięło w nim udział co najmniej 30% uprawnionych do głosowania.
3.     W wyniku referendum przechodzi wariant, który uzyskał największą liczbę ważnie oddanych głosów. jest rozstrzygający, jeżeli za jednym rozwiązaniem w sprawie poddanej pod głosowanie oddano więcej niż połowę ważnych głosów .
 
§ 47
 
1.     Uchwałę o przeprowadzeniu referendum rada podejmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby radnych, chyba że ustawa stanowi inaczej.
2.     Uchwałę o przeprowadzeniu referendum rada podaje niezwłocznie do wiadomości mieszkańców gminy oraz ogłasza w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego .
 
§ 48
 
Kalendarz czynności związanych z przeprowadzeniem referendum określa rada.
 
§ 49
 
                Do przeprowadzenia referendum i ustalenia jego wyników rada gminy powołuje gminną komisję ds. referendum oraz komisje obwodowe na zasadach określonych przez radę gminy.
 
§ 50
 
                Koszty związane z przeprowadzeniem referendum pokrywa się z budżetu gminy.
 
§ 51
 
                Szczegółowe zasady i tryb przeprowadzenia referendum określa regulamin referendum przyjęty przez radę gminy w formie uchwały.
 
Rozdział VI
Gospodarka finansowa gminy
 
§ 52
 
1.     Gmina samodzielnie prowadzi gospodarkę finansową na podstawie budżetu gminy.
2.     Projekt budżetu przygotowuje wójt, uwzględniając zasady prawa budżetowego i wskazówki rady gminy. Bez zgody wójta rada gminy nie może wprowadzić w projekcie budżetu gminy zmian powodujących zwiększenie wydatków nie znajdujących pokrycia w planowanych dochodach lub zwiększenie planowanych dochodów bez jednoczesnego ustanowienia źródeł tych dochodów.
Projekt budżetu wraz z informacją o stanie mienia komunalnego i objaśnieniami zarząd przedkłada radzie gminy i przesyła projekt do wiadomości regionalnej izbie obrachunkowej.
3.  Budżet jest uchwalany do końca roku poprzedzającego rok budżetowy.
4.  W przypadku nie zachowania zapisu ust. 3, do czasu uchwalenia budżetu przez radę, jednak nie później niż do dnia 31 marca roku budżetowego, podstawą gospodarki budżetowej jest projekt budżetu przedłożony radzie.
5.  Za prawidłową gospodarkę gminy odpowiada wójt.
6.  Gospodarka finansowa jest jawna. Wójt niezwłocznie ogłasza uchwałę budżetową i sprawozdanie z jej wykonania w trybie przewidzianym dla aktów prawa miejscowego.
 
§ 53
 
                Procedurę uchwalania budżetu oraz rodzaje i szczegółowość materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi określa rada.
 
§ 54
 
                Rada gminy może wyodrębnić w budżecie środki budżetowe do dyspozycji jednostek pomocniczych, których wydatkowanie określa uchwała budżetowa.
 
§ 55
 
                Sprawozdanie z działalności finansowej gminy podlega sprawdzeniu przez komisję rewizyjną, przed udzieleniem wójtowi absolutorium.
 
Rozdział VII
Postanowienia końcowe
 
§ 56
 
                Zmiany w statucie dokonuje rada w trybie uchwały.
 
§ 57
 
1.     Zasady i tryb ogłaszania aktów prawa miejscowego określa odrębna ustawa.
2.     Urząd prowadzi zbiór przepisów gminnych dostępnych do powszechnego wglądu.
 










Wprowadził(a):
Adam Ebertowski

Zatwierdził(a):
Adam Ebertowski






 1 | 2 | 3 | 4